Головне меню

ІНТЕРАКТИВНА КАРТА

ВАЖЛИВО

Національно-патріотичне виховання дітей та молоді у навчальних закладах Лохвицького району

1Серед виховних напрямів учнівської молоді сьогодні найбільш актуальними виступають патріотичне та громадянське виховання. Вони відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь.
Тому нині, як ніколи, потрібні нові підходи і нові шляхи до виховання патріотизму як почуття, як базової якості особистості. При цьому необхідно враховувати, що Україна має давню і величну історію та культуру, досвід державницького життя, які виступають потужним джерелом і міцним підґрунтям виховання дітей і молоді. Вони уже ввійшли до освітнього і загальновиховного простору, але нинішні суспільні процеси вимагають їх переосмислення, яке відкриває нові можливості для освітньої сфери.

В основу системи національно-патріотичного виховання покладено ідею розвитку української державності як консолідуючого чинника розвитку українського суспільства та української політичної нації. Важливу роль у просвітницькій діяльності посідає відновлення історичної пам'яті про тривалі державницькі традиції України.
Методистами районного методичного кабінету відділу освіти опрацьовано Концепцію національно-патріотичного виховання дітей та молоді, методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах, затверджених наказом МОН України від 16.06.2015 року № 641, а також Указ Президента України від 13.10.2015 року №580/2015, яким затверджено Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки.
З метою організації підвищення рівня патріотичного виховання відділом освіти та районним методичним кабінетом систематично проводяться районні заходи, спрямовані на :
- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
- підвищення престижу військової служби, а звідси – культивування ставлення до солдата як до захисника Вітчизни, героя;
- сприяння набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства,
- культивування кращих рис української ментальності - працелюбності, свободи, справедливості, доброти, чесності, бережного ставлення до природи;
- формування мовленнєвої культури;
З цією метою проведено:
-районний фізкультурно-патріотичний фестиваль школярів «Козацький гарт-2016», у якому взяли участь 144 учні та 28 педпрацівників з 12 шкіл (фото 1), призерами якого стали учні Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ст. №2, Лучанськаої ЗОШ І-ІІІ ст.; Заводської ЗОШ №1 І-ІІІ ст.
- районний фестиваль-конкурс учнівських проектів самоврядування «Ми віримо в гарне майбутнє» (фото 2). У конкурсі взяли участь 17 лідерських груп із загальноосвітніх навчальних закладів. Переможцями фестивалю-конкурсу стали: лідерська група Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ст. у номінації «Відповідальність починається з мене» (формування здорового способу життя), лідерська група Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. «Охороняти природу – це здорово»; лідерська група «Фенікс» Заводської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 у номінації «Я – громадянин України» та лідерська група Лохвицької гімназії №1 у номінації «Ми знаємо свої права».
Матеріали переможців, групи лідерів Лохвицької гімназії №1 були подані на обласний конкурс та зайняли ІІ місце в обласному фестивалі.
Підведено підсумки районного конкурсу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна», у якому взяли участь 14 ЗНЗ району. Переможцем стала робота «Гордість землі Сенчанської» пошукового загону «Ерудит» Сенчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Учениця Заводської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Жара Катерина здобула ІІІ місце на обласному конкурсі учнівської творчості у номінації «Історія України та державотворення».
У ході «хвилинок України», присвячених ювілейним датам, та тематичних виховних годин, педколективи навчальних закладів району ознайомлюють учнів з полум’яним життям видатних українців, їхнім внеском у благодійну справу за незалежну соборну Україну.
Початкові класи Лохвицької ЗОШ І-ІІІ ст. №3 кожного року беруть участь у проекті «Подорож країною «Диво», метою якого є поглиблення знань про Батьківщину, виховання поваги до звичаїв, традицій українського народу, сили національного коріння. Проект охоплює п’ять місяців навчального року і проходить за трьома основними напрямками: «Диво в кожному», «Диво в родині», «Диво в Батьківщині». У ході проекту кожен клас знаходить матеріал свого напрямку, малює малюнки, оформлює презентації, проводить виставки і проводить шкільне свято.
Одне із таких свят відбулося у кінці грудня. Учні 4 класу підготували та провели театралізоване свято-вечорниці про зимові свята українців. На заході звучали замовлянки і колядки, щедрівки і народні веселі жарти. Хлопці водили Калиту, а дівчата – ворожили, співали пісень і грали у народні ігри. (фото 3, 4). У цей день ожили перед глядачами звичаї та традиції нашого народу. Міцний наш рід, жива у ньому пам'ять про минуле. Учнівський та педагогічний колективи такими святами намагаються зберегти цю прекрасну, невичерпну скарбницю народної пам’яті. Адже у ній розум, кмітливість, гумор, надія і світло прийдешнього дня.
За ініціативи учнівського самоврядування Заводської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 17 січня 2017 року було проведено захід злуки до Дня Соборності. Одночасно дві колони школярів - Заводської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 та Токарівської ЗОШ І-ІІІ ступенів вирушили у напрямку до мосту між двома населеними пунктами та, взявшись за руки, утворили величезний живий ланцюг. По центру майорів прапор, почесну місію нести якого доручили кращим учням школи. Зазвучали вірші з вуст шкільних декламаторів, а потім усі разом заспівали гімн України привітали всіх, хто брав участь в акції. Мета заходу – показати, що усі ми з повагою і толерантністю ставимося один до одного, розуміємо та співпереживаємо, і ймення нам – українці! (фото 5, 6).
Дієвими є музеї при навчальних закладах району, які відображають історію населених пунктів, розвиток освіти, містять краєзнавчий матеріал. Так, центрами пошукової та краєзнавчої роботи стали шкільні музеї Лохвицької гімназії №1, Токарівської, Яхниківської, Погарщанської ЗОШ І-ІІІ ст., Бодаквянської ЗОШ І-ІІІ ст, Луценківської ЗОШ І-ІІ ст.
У пришкільних музеях проходять виставки «Історія рідного краю в роки Другої світової», «Випускники школи – учасники Другої світової війни», «Голокост на Лохвиччині. Учні школи – жертви Голокосту» (фото 7).
Екскурсії у пришкільних музеях здійснюють учні. Також 20-23 березня 2017 року діти району взяли участь у І-му Всеукраїнському конкурсі екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край в якому я живу», що проходив у м.Києві. Переможцем стала учениця Лохвицької гімназії №1 Дорогокупля О. (фото 8).
У Бодаквянській ЗОШ І-ІІІ ст. працює гурток «Оберіг», діє музей народознавства та музей освіти. Не можна переоцінити значення музейної педагогіки у вихованні патріота своєї землі. Вивчаючи традиції, звичаї рідного краю, учні переосмислюють своє ставлення до держави, батьків, родини. На це був спрямований загальношкільний етнографічний проект «Дванадцять місяців». Завданням проекту було розширити знання учнів про українські народні свята, звичаї, традиції. Результатом проекту стали виховні заходи за народним календарем, та їх проведення відповідно до національних традицій.
З метою посилення ролі родини у процесі національно-патріотичного виховання молоді, підвищення педагогічної культури батьків у Лохвицькій ЗОШ І-ІІІ ст. №2 традиційно проводяться родинні заходи.
Потужними засобами пропаганди здорового способу життя, виховання патріотизму й національної свідомості у навчальних закладах Лохвицького району є спортивні змагання, малі шкільні Олімпійські ігри, Олімпійські уроки, спартакіади та футбольні турніри (Фото 9, 10).
Також у школах району відбуваються зустрічі з випускниками шкіл, які перебували або перебувають у зоні АТО. Про високий патріотизм учнів говорить той факт, що саме з ініціативи учнівського самоврядування розпочалися і широко діють акції «Хвиля доброти» (допомога воїнам АТО).Навчальні заклади долучилися до Всеукраїнської акції «Лист пораненому», учні передали військовим власноруч виготовлені газети, обереги, малюнки та листівки зі щирими побажаннями та вірою в перемогу.
Волонтерськими шкільними загонами району організовано допомогу військовим та переселенцям із зони АТО. Учні виготовляли маскувальні сітки для військової техніки (фото 11), організували благодійні ярмарки.
Учнівський і педагогічний колектив Пісківської ЗОШ І-ІІІ ст. брали участь у акції «Ми разом», благодійній акції «З вірою в серці», які були спрямовані на підтримку захисників нашої країни. 16 лютого на вшанування пам’яті Небесної Сотні класні керівники Солонець О.М., Солонець В.П. з учнями 10 та 11 класу підготували відкриту виховну годину «Наші герої не вмирають ніколи» (Фото 12), а також зустріч «У родинному колі» з учасником АТО Ригіним Є. М., (Фото 13), класний керівник 9 класу Дуб’яга Л.І. підготувала виховний захід «Пишаємося воїнами України» ( Фото 14) .
На сьогоднішній день на територіях, де точиться боротьба, знаходилися і земляки учнів Погарщанської ЗОШ І-ІІІ ст. У зв’язку з цим, учні зазначеної школи взяли участь в акції "Миколайчики героям" під час якої педагогічний колектив, діти та батьки власноруч приготували солодощі, вив'язали шкарпетки, виготовили сувеніри з державною символікою. Шкільна родина була дуже рада зустрітися з односельчанином Бережним Сергієм Анатолійовичем, який перебував в зоні АТО і повернувся додому. (Фото 15). З болем і переживанням учні писали листи для воїнів АТО та пораненим бійцям, які знаходяться на лікуванні в госпіталях. З дитячою любов’ю старанно виведені такі дорогі серцю слова: мир, єдина ненька – Україна, слава героям!
Кожен учень сподівається, що його лист прочитає український солдат, що хоча б теплим словом він зігріє його, додасть віри, що вони не просто захисники Вітчизни, вони справжні герої, на яких будуть рівнятися і сучасні, і майбутні покоління дітей. (Фото 16).
Предмет «Захист Вітчизни» є обов’язковим навчальним предметом, який викладається в старшій школі. Виховні заходи з даного предмету проходять змістовно і цікаво. Наприклад, у Сенчанській ЗОШ І-ІІІ ст. під час зустрічі з сотником Шишацького гарнізону та працівниками музею імені М.В. Гоголя учням було продемонстровано експонати закладу і зброю із зони АТО. До Дня захисника України було проведено змагання з кульової стрільби серед гуртківців. А за участю випускника Сенчанської загальноосвітньої школи, демобілізованого воїна Збройних Сил України – Ткаліча Вадима – для учнів 10-11 класів відбулись навчальні тренування з використанням автоматичної зброї АК-74. Також, на базі школи працює стрілковий гурток (фото 17). Учні навчального закладу є активними учасниками обласного етапу Всекраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») (фото 18)
З метою реалізації Концепції національно-патріотичного виховання учнів та молоді, затверджених наказом МОН України від 16.06.2015 року № 641, Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді у Лохвицькому районі на 2016-2020 роки, затвердженої розпорядженням голови РДА від 19.05.2016 року № 213, районної цільової програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017-2020 роки, затвердженої рішенням засідання тринадцятої позачергової сесії сьомого скликання Лохвицької районної ради від 27 квітня 2017 року, враховуючи рекомендації слухань у Комітеті Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму на тему «Формування патріотизму та національної свідомості дітей та молоді в сучасних умовах» педагогічні колективи і надалі плануватимуть свою роботу з урахуванням проведення заходів, спрямованих на реалізацію патріотичного виховання в закладах системи освіти.

На сайті

На сайті 16 гостей та відсутні користувачі

Статистика сайту

Сьогодні:1
За тиждень:1
За місяць:2251
Всього:212148

Кориснi посилання