Головне меню

ІНТЕРАКТИВНА КАРТА

ВАЖЛИВО

Досвід роботи з національно-патріотичного виховання та військово-фізичної підготовки у загальноосвітніх навчальних закладах Новосанжарського району

654321

Національно-патріотичне виховання учнівської молоді визнано пріоритетним напрямом державної політики в Україні та є важливою складовою процесу виховання.

 

Відтак, у загальноосвітніх закладах Новосанжарського району розроблені плани заходів, спрямовані на патріотичне, національно-патріотичне, військово-патріотичне виховання молоді, розвитку краєзнавства та туризму. У школах створено методичні рекомендації для класних керівників по реалізації Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді в Новосанжарському районі на 2016-2020 роки. Оформлені куточки державної символіки, де учні мають змогу ознайомитися з державними символами України – Гербом, Прапором, Гімном, куточки національно-патріотичного виховання, тематичні стенди, присвячені пам’яті бійців АТО.
Традиційно відзначення державних свят розпочинається з підняття Державного Прапора України та виконання Державного Гімну України, а початок робочого тижня – зі шкільної лінійки, де учні разом з учителями виконують Державний гімн України. Класними керівниками 1-11 класів під час проведення класних годин, тематичних заходів виховується повага до державної символіки.
До Дня знань у школах Новосанжарського району проведені лекції, бесіди, виховні заходи, уроки («Це наше і це твоє» та «Мій сонячний дім – моя Україна» (1-4 кл.), «Від проголошення Незалежності до нової України», «Ми – вільні і незалежні», «25-річниця незалежності України» (5-11 кл.) з метою утвердження у свідомості молоді переконань про єдність і соборність України.
Проводяться тижні національно-патріотичного виховання та правової освіти, спрямовані на розвиток у дітей та молоді почуття власної гідності, усвідомлення своїх прав і місця у суспільстві, можливості реалізації своїх прав у поєднанні з виконанням обов’язків. З 10 по 14 жовтня в Новосанжарському НВК проведено тиждень національно-патріотичного та громадянського виховання, під час яких класними керівниками 1-11 класів організовано тематичні виховні години, на які були запрошені учасники АТО, випускники школи, батьки.
Національна свідомість і патріотизм починається зі ставлення до своєї мови. З метою формування патріотичних почуттів учнів, підвищення їх загальнокультурного рівня, виховання національної свідомості, любові до рідної мови, ствердження української мови як державної, у загальноосвітніх навчальних закладах району проведено інформаційні хвилини «День української писемності», спеціальні уроки, тематичні класні години «Українська мова серед інших слов’янських мов», виховні заходи «Любіть Україну вишневу свою!», «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема», «Люди, шануйте, рідну українську мову», конкурси з виразного читання «Мова солов’їна» (2-6 кл.), конкурси «Кращий учнівський зошит з української мови» (1-11 кл.), конкурси на кращого читця української поезії й конкурси приказок, прислів’їв з нагоди відзначення Дня української писемності та мови.
Учні Нехворощанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів разом з учителями української мови долучилися до написання Всеукраїнського диктанту національної єдності. У бібліотеках проведені тематичні виставки «Слово про слово», усні журнали «Невичерпна духовна скарбниця».
Проводяться бесіди, відкриті виховні заходи «Традиції мого села», «Вечорниці», «Країна в якій я живу», «Рідний край», «Козацькому роду нема переводу», родинні свята «Ой, на Андрія...», до дня святого Миколая, театралізовані вистави «Новорічні вечорниці». У Лелюхівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів учні 2-х класів взяли участь у проведенні тижня «Золота павутинка бабиного літа», у рамках якого долучились до національних ідей та культурної спадщини українців – розкривши тему як раніше українці збирали урожай, де в інсценізованій формі більше дізналися про обряд сватання та весілля.
Зміст кожного виховного заходу в школах викликає інтерес в учнів до національної культури, одягу, мови, звичаїв.
Тому досить добре налагоджена система екскурсійної діяльності дітей, відвідування визначних історичних місць та ознайомлення з пам’ятками української історії та культури, як у районі, так і за його межами: с. Мала Перещепина, с. Нехвороща, с. Шедієво, с. Собківка, с. Балівка, екскурсії до Вовчих гір та р. Ворона, с. Березова Рудка, с. Галушківка, с. Петриківка, м. Умань, о. Хортиця (м. Запоріжжя), м. Київ, м. Львів, м. Лубни, м. Миргород, м. Диканька, м. Харків, м. Переяслав-Хмельницький. Після кожної екскурсійної поїздки підводяться підсумки, оформлюються звіти, обговорюються вражаючі факти екскурсії.
З нагоди святкування Дня захисника України, Дня українського козацтва та утворення УПА в навчальних закладах району проведені:
- святкові загальношкільні лінійки (Драбинівський НВК, Малокобелячківська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Лелюхівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Крутобалківсьока ЗОШ І-ІІІ ступенів);
- класні години «Козацькому роду нема переводу», «Покрова – свято мужніх козаків» (Маячківська ЗОШ імені академіків Левицьких, Старосанжарська ЗОШ імені Оксани Мешко, Малоперещепинська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені М.А. Клименка, Лівенський НВК);
- військово-патріотичні змагання «Нумо, браття-козаки!»;
- організовано перегляд та обговорення документальних фільмів «Неоголошена війна», «Край землі» (Кунцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Кустолівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Шедіївська ЗОШ І-ІІ ступенів);
- відбулися зустрічі з учасниками АТО (Кунцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Лелюхівська ЗОШ І-ІІ ступенів, Старосанжарська ЗОШ імені Оксани Мешко, Малоперещепинська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені М.А. Клименка, Полузірський та Новосанжарський НВК, Зачепилівська ЗОШ І-ІІ ступенів імені Бориса Олійника);
- проведено засідання круглого столу на тему «Ми переможемо, хоча ціна – життя» (Маячківська ЗОШ імені академіків Левицьких);
- виховний захід «Доки буде Україна – поки будуть козаки» (Старосанжарська ЗОШ імені Оксани Мешко);
- брейн-ринг «Козацькому роду нема переводу» (Кунцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів);
- організовано конкурс малюнків для учнів початкових класів «Привітання захисникам»;
- проведені районні змагання з легкоатлетичного кросу, присвячені Дню Захисника Вітчизни; переможці – юні спортсмени Новосанжарського НВК та Лелюхівської ЗОШ І-ІІ ступенів;
- напередодні Дня Захисника Вітчизни збірна району взяла участь в обласних легкоатлетичних змаганнях в м. Пирятині; учениця Великокобелячківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Очкар Марія стала срібним призером першості області серед школярів (учитель – Ященко О.В.).
До Дня пам’яті жертв голодомору 26 листопада 2016 року відбулася всеукраїнська акція «Запали свічку», мітинг «Голодомор 1932-1933 років в Україні – геноцид українського народу», бібліотечний урок «Голгофа голодної смерті», перегляд документальних фільмів «Голодомор на Україні 1932-1933 років» та «День пам’яті жертв голодомору».
Традицією в школах району стало святкування Дня вишиванки, що проходить у травні.
Окремої уваги заслуговує волонтерська діяльність учнівських колективів шкіл району. Проводяться з дітьми та учнівською молоддю на рівні закладу, району безстрокові акції:
- по збору пластика на допомогу в протезуванні «Те, що ти викидаєш у сміття, може повернути бійця до нормального життя» та організовано благодійний проект «Марафон добра», в рамках якого розпочато акцію «Новорічний подарунок дитині героя – твоя подяка за мир» (Соколовобалківська ЗОШ І-ІІІ ст.), плетіння маскувальних сіток для воїнів;
- благодійна акція по збору коштів та виготовлення сувенірів українським військовим в зоні АТО (Кунцівська ЗОШ І-ІІІ ст., Нехворощанська та Пристанційнівська ЗОШ І-ІІІ ст., Новосанжарський та Полузірський НВК);
- акції «Милосердя», «Ми разом», «Напиши листа солдату», «Подаруй одну гривню учаснику АТО» (Драбинівський НВК, Старосанжарська ЗОШ І-ІІІ ст. імені Оксани Мешко, Великокобелячківська ЗОШ І-ІІІ ст., Малоперещепинська ЗОШ І-ІІІ ст. імені М. А. Клименка) спрямовані на допомогу пораненим військовим; благодійні акції «З вірою в серці», спрямовані на підтримку захисників нашої країни, їхніх дітей та родин, медичних працівників і волонтерів, які працюють в зоні АТО; мітингів-реквіємів на вшанування Героїв Небесної Сотні; зустрічей з воїнами-учасниками АТО «В родинному колі».
Позакласна робота продовжується на заняттях гуртка «На захисті Вітчизни» та дебат-клубу «Патріот» (учні 9-11 кл.) Новосанжарського НВК. Так, у юнаків виховуються сміливість, наполегливість, витримка, розвиваються такі морально-бойові якості, як сила, витривалість, стійкість до перевантажень. Проводиться пошукова робота, оформлено «Військовий щоденник», де зібрані матеріали про жителів Новосанжарщини, які перебувають в зоні АТО.
Значна робота в районі приділяється історико-краєзнавчій та пошуковій роботі. Учні шкіл району є активними учасниками районних та обласних патріотичних конкурсів, експедицій, зокрема «Історія міст і сіл України», «Моя Батьківщина - Україна», «Безсмертний як саме життя», «А ми тую славу збережемо», «Від роду і до роду збережемо традиції народу» (Пологівський НВК, Великокобелячківська та Малоперещепинська ЗОШ І-ІІІ ст.). Діти, учні та педагогоги постійно залучені до пошуку, охорони, збереження народної культурної та історичної спадщини рідного краю та України на уроках історії, під час екскурсій та відвідання музеїв, а також при поповненні шкільних музеїв історії школи, села цінними експонатами. У Полузірському НВК працює загін «Оберіг», який займається пошуком, збором та обробленням інформації про національні традиції рідного краю. У Пологівському НВК організовано роботу по власному соціально-культурному проекту «Своєрідне: своє, рідне» (проводяться краєзнавчі експедиції, звичаєві уроки, тематичні виховні години, працює екскурсійне бюро в шкільному музеї історії села «Берегиня»).
Учнівське самоврядування навчальних закладів залучено до організації акцій, флеш-мобів, ігор, конкурсів з метою патріотичного виховання молоді. Так учні та вихованці району провели флеш-моби до Дня Миру («Ми за мир», «Мої права – щасливе дитинство»), конкурси малюнків «Я малюю Мир», акції («Допомога дітям Чорнобиля», «Лист солдату», «Милосердя», «Ветеран живе поруч».
Проведено районну виставку-конкурс юних фотолюбителів «Моя Україна». 19 жовтня 2016 року відбувся очний етап районного фестивалю-конкурсу на кращий проект учнівського самоврядування «Ми віримо в гарне майбутнє». Де були представлені і проекти з національно-патріотичного напрямку: «Український код – вишиванка» Новосанжарського НВК, «Наша перемога в єдності» Соколовобалківської ЗОШ І-ІІІ ст., «Наші випускники – учасники АТО» Кунцівської ЗОШ І-ІІІ ст.
У школах розроблено методичні рекомендації для батьків щодо виховання патріотичних почуттів в учнів дошкільник, загальноосвітніх, навчальних закладів на тему: «Роль батьків у формуванні патріотичних почуттів у дітей».
Постійно залучаються батьки до виставок дитячих робіт, які присвячені Дню визволення Новосанжарщини від німецько-фашистських загарбників, а також до проведення відкритих виховних заходів з національно-патріотичного напряму.
Національно-патріотичне виховання і військово-фізична підготовка учнів взаємопов’язані. Велику роль у фізичній підготовці юнаків до військової служби мають уроки фізкультури. На заняттях із фізичної культури формуються якості, які необхідні солдатові: висока працездатність, витривалість, чітка координація й точність рухів.
У загальноосвітніх навчальних закладах Новосанжарського району створені умови для ефективного розвитку фізичної культури та дитячо-юнацького спорту, підтримки олімпійського руху, широкої пропаганди здорового способу життя.
В усіх школах є спортивні майданчики з нестандартним обладнанням, майданчики для гри в міні-футбол, 13 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів та 3 загальноосвітні школи І-ІІ ступенів мають спортивні зали. З метою своєчасної та якісної підготовки спортивних споруд та майданчиків до роботи, ефективного їх використання та утримання в належному санітарно-технічному стані регулярно проводиться їх технічне обстеження.
У школах району працюють 34 учителі фізкультури. З них мають вищу кваліфікаційну категорію – 14, звання «Учитель-методист» - 4, «Старший учитель» - 3. Ефективно працює РМО вчителів фізкультури (голова – Сліпець В.М.). Надається практична допомога молодим спеціалістам, в 2016-2017 навчальному році проведені семінари на базі Полузірського, Богданівського НВК та Сухомаячківської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Традиційним стало проведення Олімпійських уроків та Олімпійських тижнів у загальноосвітніх навчальних закладах району. На високому організаційному рівні були проведені спортивно-масові заходи в Малокобелячківській, Сухомаячківській, Крутобалківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Полузірському, Новосанжарському НВК, Лелюхівській ЗОШ І-ІІ ступенів (директори – Перерва Л.Ж., Галушко О.М., Грицай Н.А., Гаража В.В., Решетило М.І., Жильченко В.А.). Їх проведення сприяло пропаганді гуманістичних цінностей олімпійського руху, профілактиці шкідливих звичок, популяризації здорового способу життя. Учні мали можливість ознайомитися з історією олімпійського руху, підсумками участі кращих спортсменів України в Олімпійських іграх.
З вересня 2016 по травень 2017 року проводяться спортивні змагання в залік 67 районної Спартакіади школярів. Проведення Спартакіади сприяло розвитку масової фізичної культури і спорту, зміцненню здоров’я учнів, їх фізичної та спортивної підготовки, широкій пропаганді здорового способу життя.
Учні всіх 17 загальноосвітніх шкіл І-ІІІ ступенів та 9 загальноосвітніх шкіл І-ІІ ступенів взяли участь в районних змаганнях з 12 видів спорту. Районним змаганням передували шкільні спортивні змагання з різних видів спорту. На високому організаційному та спортивному рівнях вони були проведені в Крутобалківській, Нехворощанській, Кустолівській, Руденківській, Малокобелячківській, Сухомаячківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, Новосанжарському, Полузірському НВК, Лелюхівській ЗОШ І-ІІ ступенів (директори шкіл – Грицай Н.А., Грицай Т.Л., Левченко І.Б., Дігтяр А.В., Перерва Л.Ж., Галушко О.М., Гаража В.В., Жильченко В.А.).
Кращі юні спортсмени району забезпечують успішний виступ в обласній Спартакіаді школярів.
Школярі Новосанжарського району вп’яте поспіль - переможці обласної Спартакіади школярів серед сільських районів в загальнокомандному заліку.
У загальноосвітніх школах району військово-патріотичне виховання здійснюється за такими напрямками:
- вивчення героїчної історії українського народу, його духовної спадщини, культури, національних традицій, символів, звичаїв, вірувань та побуту українців;
- вивчення учнями основ державної незалежності, ролі і місця Збройних Сил, значення військової служби та військового обов’язку;
- вивчення історії формування і будівництва Збройних Сил України, їх історичних та духовних джерел;
- пропаганда життя і діяльності видатних державних, військових та громадських діячів;
- розвиток шефської роботи, співпраця та надання допомоги ветеранам війни.
Важливою умовою для здійснення військово-патріотичного виховання є міжпредметні зв’язки в процесі навчання, коли закладається фундамент глибоких знань учнів, формується їх світогляд, національна свідомість. Вміле використання можливостей навчальних предметів та позакласної роботи із метою військово-патріотичного виховання є одним із основних засобів підготовки молоді до служби у Збройних Силах України.
Cтаном на 01.05.2017 року «Захист Вітчизни» в загальноосвітніх навчальних закладах району викладають 17 учителів. З них мають:
вищу категорію - 7
І категорію - 4
ІІ категорію - 3
спеціаліст - 3
Мають звання «Учитель методист» - 2
«Старший учитель» - 3
Високий професійний рівень мають вчителі Постольник М.І. (Крутобалківська ЗОШ І-ІІІ ступенів), Варич О.М. (Малокобелячківська ЗОШ І-ІІІ ступенів), Касян Г.В. (Нехворощанська ЗОШ І-ІІІ ступенів), Паламар О.М. (Кунцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів).
Під час вивчення предмета вчителі курсу «Захист Вітчизни» акцентують увагу на державій політиці у формуванні Збройних Сил нового типу, на якісних змінах, що відбуваються в процесі реформування Української Армії: підготовці до переходу на професійну основу, підвищення мобільності і боєздатності військових формувань, виконання миротворчих функцій.
Плануючи навчальний матеріал, викладачі дотримуються вимог щодо виконання учнями контрольних нормативів, враховуючи місцеві умови проведення уроків та вікові особливості учнів.
З метою закріплення знань, якісної підготовки учнівської молоді до служби у лавах Збройних Сил України проводяться навчально-польові збори з учнями, на яких відпрацьовуються практичні навички тактичної, стройової, прикладної фізичної та вогневої підготовки у відповідності до вимог навчальної програми.
У районі ефективно працює методичне об’єднання вчителів курсу «Захист Вітчизни». Робота методичного об’єднання спрямована на розвиток творчого підходу до викладання предмета, ознайомлення з передовим педагогічним досвідом та інноваційними технологіями сучасного уроку (керівник – Постольник М.І.).
У загальноосвітніх школах Новосанжарського району проводиться робота по підвищенню ефективності військово-патріотичного виховання школярів. Проводяться уроки мужності, зустрічі з ветеранами АТО, учасниками бойових дій в Афганістані.
У школах проводяться місячники оборонно-масової роботи, благодійні акції «Милосердя» для сприяння вирішення життєво-необхідних проблем учасників АТО. У школах проведені зустрічі з військовослужбовцями та ветеранами Збройних Сил України. Учні-старшокласники ознайомлені з умовами вступу до вищих військових навчальних закладів. У загальноосвітніх навчальних закладах практикується проведення тематичних вечорів, зустрічей з військовослужбовцями з нагоди державних та військових свят. Школярі залучаються до упорядкування пам’ятників, братських могил захисників Вітчизни.
У ході районної Спартакіади школярів проводяться змагання патріотичного фізкультурно-оздоровчого фестивалю школярів Полтавщини «Нащадки козацької слави».
Традиційним стало проведення районного етапу дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») на базі Крутобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Команда Крутобалківської ЗОШ І-ІІІ ступенів - переможець районного та учасник обласного етапу гри.
Відділ освіти Новосанжарської райдержадміністрації, районний методичний кабінет та загальноосвітні заклади Новосанжарського району продовжують працювати над реалізацією Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді в Новосанжарському районі на 2016-2020 роки та Концепцією допризовної підготовки і військово-патріотичного виховання молоді Новосанжарського району на 2016-2020 роки.


 

 

 

 

 

 

На сайті

На сайті 55 гостей та відсутні користувачі

Статистика сайту

Сьогодні:51
За тиждень:243
За місяць:1552
Всього:215046

Кориснi посилання